Bojovky pro děti: kde hledat inspiraci
Čím jsou děti starší, tím je obtížnější dostat je ven. Co je ale zaručeně zvedne ze židle, je outdoorová hra. Není to žádná novinka. Stopovačku neboli šipkovanou hráli už rodiče našich prarodičů.
Dnes existuje pestrá nabídka her venku od nadšených rodičů, kteří sdílejí své know-how, až po profesionální firmy. Největší legrace ale je, když si bojovku připravíte sami. Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Šipkovaná podle pochodových značek
Nejjednodušší na přípravu je šipkovaná podle pochodových značek. Pochodové značky jsou většinou intuitivní, ale ne vždy jsou úplně jasné. Naučte je děti dopředu, a zároveň jim s sebou dejte nápovědu v podobě vytištěných značek z vysvětlivkami.
Trasu je možné připravit dopředu nebo se rozdělit. Jeden z rodiny nebo party jde napřed a dělá šipky, zbytek týmu vyrazí po určité době a sleduje ho. To je ostatně i prvotní účel stopovaček.
V cíli děti může čekat sladká odměna, hledání pokladu nebo alespoň horký čaj.
Tématická bojovka
Můžete bojovku využít ke vzdělávání nebo upevnění znalostí dětí ať již z historie, matematiky nebo ze všeobecných znalostí. Tato bojovka již ale vyžaduje přípravu předem. Děti jdou například podle barevných fáborků z krepového papíru nebo podle šipek. Cestou plní úkoly. Bojovka by měla mít centrální linku a na závěr může být například rozluštění zaklínadla, vytvoření lektvaru, luštění tajenky, šifry a další možnosti.
Inspirujte se našimi hrami:
Bojovka Za českými strašidly
Po stopách českých dějin
Kde najít další inspiraci
Existuje řada knížek s tipy na hry s dětmi. K naším nejoblíbenějším patří kniha vtipných hádanek Kolik morčat se vejde do letadla. Dále sledujeme kreativní časopisy pro děti, především Rozmarýnku. Skvělé nápady najdete i na stránkách Učíme se venku. Osvědčený zdroj tipů je také na pinterestu. Pokud používáte facebook, můžete využít skupiny, které se věnují zábavě dětí. Jako například skupina Hry, zábava a tvoření pro děti.
Noční bojovky
Noční bojovka může být úplně jednoduchá. Stačí sada svíček, nejlépe hřbitovních, ale postačí i obyčejné čajovky umístěné do sklenice od okurek. Svíčky rozmístíte po cestě, kudy mají děti jít. Trasu určíte podle věku dětí. I malé děti se mohou pokusit udělat pár kroků samy. Je potřeba ohlídat, aby cesta byla bezpečná, protože mladší děti často běží s větrem o závod.
Ideální čas pro noční bojovku jsou podzimní měsíce, kdy se brzy stmívá, takže je možné udělat hru v pozdním odpoledni.
Bojovku můžete zpestřit i strašidelným příběhem s úkoly.
Variantou noční bojovky je společný výlet tmou. Pro děti i dospělé je to velké dobrodružství, navíc si můžete zpestřit cestu hraní se stíny.
Bojovky bez starostí
Pokud si chcete ušetřit práci nebo připravujete bojovku pro větší počet dětí v různých věkových kategoriích, můžete vyzkoušet naše tematické stezky. Většina z nich je pro 2 věkové kategorie, dají se využít venku i v interiéru.
Hana Müllerová