Koncept kontinua – utopie nebo realita
Když se mi dostala do rukou kniha americké antropoložky Jean Liedloffové Koncept kontinua, př ečetla jsem ji jedním dechem a zajásala jsem. Konečně nějaký nástroj pro výchovu dětí, který dává smysl!
Kniha řeší otázku, proč jsou lidé z technologicky vyspělých zemích tak často nespokojení a nešťastní. Kniha vychází z výzkumů mezi jihoamerickými Indiány, mezi kterými antropoložka žila a pracovala. Dochází k závěru, že naše pocity pocházejí z neuspokojených potřeb našich nejmenších. Děti se snažíme vychovávat podle příruček, nejsme v kontaktu s vlastní intuicí a jednáme proti vlastnímu konceptu kontinua – tedy jakémusi principu, který je přirozený člověku od doby kamenné či ještě dříve.
Kniha byla publikována již v roce 1975, autorka v ní velmi přesvědčivě vysvětluje, jak zacházet s miminky, aby z nich vyrostli spokojení a samostatní jedinci, kteří nemusí v dospělosti trávit čas léčením svých deprivací z dětství, jsou schopni plnohodnotného života a nemusí věčně hledat něco, čeho se jim v dětství nedostalo.
Hana Krejčí