Rozhovor s terapeutkou Evou Růžičkovou
S Evou Růžičkovou, psychoterapeutkou upřednostňující komplexní přístup v psychoterapii , jsem si povídala o psychice žen na mateřské dovolené.
Co ženy na mateřské nejvíce ohrožuje? A jak z toho ven?
Co si myslíte, že je největším stresovým faktorem u žen, které jsou doma s dětmi?
Time managment a priority. Když jste matkou prvního dítěte a jste s ním doma, zákonitě se vám změní priority. Člověk musí z některých věcí slevit, některé se musí naučit. Celkový režim dne je pak naprosto ovlivněn potřebami dítěte. To znamená „upozadit” svoje potřeby, samozřejmě ne ve smyslu obětování, ale je to o tom, že víc v tomto období dáváme. Je to úplně jiný modus života, který přináší i jedinečnou radost a štěstí – na to nesmíme v záplavě starostí zapomenout. Je důležité si uvědomit, že péče o kojence a batole je dočasná záležitost. Jednoho dne půjde vaše dítě do školky a režim dne se opět změní. Toto uvědomění muže pomoct namáhavou práci – tedy péči o malé dítě – zvládnout s větší trpělivostí a radostí z jednotlivých dnů.
Jak si člověk může pomoct?
Angažovat ostatní členy rodiny, pakliže rodina funguje. Říct si o podporu, pomoc. Důležité je nebát se navazovat nové vztahy, protože když člověk chodí na procházky v denní dobu, kdy dřívě nechodil, potkává jiné lidi. Je tedy důležité vybírat si například nová přátelství, ale tak aby nebyly kontraproduktivní. Například když si chcete odpočinout od „plen“ a pak s kamarádkou probíráte jen ty pleny, to vás nemusí zrovna povzbudit. Sama jsem v průběhu své mateřské dovolené navázala několik fajn vztahů s maminkami, které jsem potkávala na pískovišti. Další důležitou věcí, která se sice všude omílá, ale v životě ji pak často opomíjíme, je skutečně si udělat čas na sebe. Říci si o pomoc partnerovi, a i když partner „nefunguje“, vždycky se to dá nějak zorganizovat, abyste měla v týdnu alespoň hodinu, dvě, sama pro sebe. A když je matka skutečně úplně sama, tak se dá požádat o hodinu hlídání dětí sousedka, kamarádka, aby si mohla jít třeba zaplavat. Tohle je skutečně důležité nepodceňovat, péče o sebe je velice důležitá. Není-li matka v pohodě, ani dítě nebývá.
Co vnímáte jako pilíře osobní spokojenosti ženy? Jak se stresu nejlépe vyvarovat?
Vzala bych to selským rozumem – dbát na to, aby člověk jedl , pil a spal. Zní to primitivně, ale spousta matek na rodičovské zanedbává snídani, oběd, večeři. Jsou pak vyhladovělé a sahají po čokoládách a sladkostech. Hodně žen na rodičovské přibírá naprosto zbytečně kilogramy nebo hubnou velmi nezdravě – hladoví. Pak jim ale chybí minerály, vitamíny a jiné látky, tělo chřadne. Zkrátka nesmějí zapomenout na to, že kromě dítěte se musí postarat i o sebe. Většinou také na mateřské chybí kvalitní spánek, je tedy důležité vědomě myslet na jeho kompenzaci například o víkendu, kdy je doma partner. Další důležitou věcí je mít prostor pro svojí zábavu, jak už jsem zmiňovala – sportování, procházka, hobby, povídání s kamarádkou… Pokud odreagování člověk zanedbává, riskuje vyčerpání. Z toho pak plynou různé potíže. V mém výzkumu o rizikových faktorech alkoholismu u žen se potvrzovala mateřská (rodičovská) dovolená jako období, kdy ženy začínají pít. Často jsou vyčerpané, osamělé a alkohol funguje zpočátku jako vzpruha. Dodá jim pocit energie a změny, falešné relaxace. Pomalu, plíživě, okolí si toho často nevšimne…
Na mateřské jsou tedy sabotované naprosto základní potřeby…
Ano, velmi často, hlavně v počátku. Navíc se všechno mění – máte diametrálně odlišné problémy, než jste měla před porodem. Vedete dialogy na jiná témata, jsou pro vás důležité jiné věci než dříve. Určité spektrum známých a přátel se pozmění. Často zjistíte, že některé vztahy ochladnou, celkově se regulují.
Na první přednášce jste zmínila, že příčinou duševní nepohody může být i přebytek těžkých kovů v těle…
Je zjištěno, že u lidí, kteří trpí depresemi nebo úzkostnými poruchami, je v krvi zvýšený výskyt těžkých kovů. My je většinou nedokážeme z těla dokonale vylučovat, takže se ukládají – do tukové tkáně, do kostí…. Hloubkový detox z tkání pak může člověku hodně ulevit.
Jak se takový detox provádí?
Jednoduše lze říci, že je třeba použít látku, která je schopná otevřít kapilární systém tak, aby se tyto nečistoty vyloučily do krve a pak je důležité použít tzn. sorbent, který tyto nečistoty naváže a vyloučí je z těla ven. Tento detox je nutné provádět pod odborným vedením.
Můžeme si říct nějaké tipy na menší, „domácí“ detox?
Skvělá je červená řepa na čištění jater, nejlépe syrová na různé způsoby – s mrkví, jablkem, kozím sýrem. Je dobré pít hodně vody, přes zimu teplou vodu. Ostropestřec mariánský v matečné tinktuře, úžasný je i kopřivový čaj nebo zázvor zalitý horkou vodou s kapkou citronu.
Kristýna Čermáková