EN
0
Menu

Větší zapojení otců do péče o děti pomůže postavení pracujících matek 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_2338-scaled.jpg.Jak dobře skloubit pracovní povinnosti a péči o dítě a rodinu. To je výzva nejen pro maminky, ale stojí před ní také pracující tátové. A jejich situace u nás není úplně růžová. Jsou stále vnímáni jako primární živitelé a nepomáhá jim ani nedostatečné množství flexibilních úvazků, které jsou k dispozici. Statistiky přitom ukazují, že zájem trávit více času s dětmi čeští tatínkové rozhodně mají. Stále také existují silné společenské a kulturní stereotypy, které určují, že péče o děti je především ženskou záležitostí. I když se role otců postupně mění a mnozí otcové se aktivně podílejí na výchově dětí, ve většině rodin je to žena, kdo nese hlavní odpovědnost za domácnost a děti. 

Zapojení obou rodičů do péče a výchovy je dle studií prospěšné z hlediska vztahů s dětmi a vztahů mezi oběma partnery. V tomto článku chceme shrnout hlavní úskalí pro dobré fungování pracujících tatínků, kde hledat inspiraci, jaká jsou možná řešení současné situace a kdo se těmito tématy aktivně zabývá. 

„Bez zapojení otců do péče o děti se jen těžko může zlepšit postavení pracujících žen – matek. Často se na ně ale zapomíná. Když se muži stanou aktivními partnery ve výchově, ženy budou mít více příležitostí rozvíjet svůj potenciál a dosahovat svých cílů. A to je prospěšné nejen pro jednotlivé rodiny, ale pro celou společnost. Proto se chceme na téma pracujících tatínků zaměřit a hledat cesty, jak jejich podmínky zlepšit,” komentuje situaci Hana Müllerová, ředitelka agentury Baby Office

Aktuální situace v číslech

  • Nedávný průzkum agentury Ipsos ukázal, že 70 % mužů by zůstalo doma s dítětem alespoň část rodičovské dovolené. Ve skutečnosti se tak ale rozhodne jen malá část. Tatínkové přitom netráví s dětmi tolik času, kolik by potřebovali oni i jejich děti. 
  • Motivací pro české tatínky by mohlo být více flexibilních úvazků. Těch je u nás ale k dispozici pouze cca 7 %, zatímco takové Nizozemsko jich má 43 %.  
  • Nedávný výzkum společnosti Solvo také ukázal, že otec je pro děti až na 4. místě v oblíbenosti.

V čem je problém a jaká jsou řešení?

Tatínkové mají obvykle vyšší plat, takže by jejich odchod na mateřskou znamenal snížení příjmu domácnosti. Nejčastějším důvodem, proč muži o rodičovské ani mateřské dovolené neuvažují, jsou právě finance. Plat partnerky a rodičovský příspěvek by podle nich nestačily na pokrytí výdajů domácnosti. 

Vzor můžeme hledat ve Skandinávských zemích, kde odchází na rodičovskou třetina tatínků. V případě, že výše náhrady za mzdu v podobě rodičovského příspěvku není nastavena jako univerzální dávka, nýbrž jako dávka, která má vztah k předchozímu příjmu jedince, pak se zvyšuje ochota otců odcházet na rodičovskou. 

V současnosti si mohou otcové během šestinedělí vybrat týden otcovské dovolené, po který je jim propláceno 70 % z jejich mzdy. Ve většině evropských států se přitom mzda proplácí v plné výši a štědřejší je i délka tohoto volna. Vzorem může být Finsko, kde mohou být otcové s dítětem po narození až devět týdnů. 

Řešením situace mohou být také flexibilní úvazky. A právě těch je, jak jsme již zmínili výše, u nás stále ještě málo. Větší kapacita míst v jeslích by také mohla pomoci pracovní a osobní život rodičů. V neposlední řadě je klíčová podpora ze strany zaměstnavatelů formou benefitů pro pracující rodiče. Tam vedle již zmíněných flexibilních pracovních úvazků patří také např. dětské koutky a příměstské tábory, firemní akce pro rodiny a poskytování dostatečné doby pro rodičovskou dovolenou.

 

Kdo na pracující tatínky nezapomíná

„Je skvělé, že existují lidé, organizace a iniciativy, které se tématem pracujících tatínků zabývají a pomáhají postupně situaci zlepšovat. Právě díky nim může postupnými kroky dojít ke změně, odstranění překážek a vnímání celé společnosti, na kterém musíme pracovat všichni,“ uvedla Hana Müllerová. 

Jedním z nich je David Škrobánek, který založil projekt Dobrý táta. Ten radí otcům, jak najít rovnováhu mezi rodinou a prací. Řídí se přitom mottem „Staň se tátou, kterého bys sám chtěl mít“. Jak David uvedl v nedávném rozhovoru pro Deník, mámy i tátové se potřebují realizovat prací, ale zároveň si dopřávat lásky k dětem. Péči o ně by měli sdílet.

Liga otevřených mužů se zaměřuje na podporu aktivního přístupu mužů k osobnímu rozvoji a zdraví, k odpovědnému partnerství a rodičovství, profesní seberealizaci a společenské angažovanosti, především na poli rovných příležitostí žen a mužů. Organizuje proto kurzy a poradenství, rozvíjí projekty zaměřené na mužská témata. Pomáhají také tato témata medializovat a zapojovat do nich odborníky. 

Za zmínku stojí i podcast Fotroviny Juraje Andrejky, ve kterém muži sdílí, co znamená být tátou, jaká jsou praktická úskalí této role a jak ji co nejlépe zvládnout. 

“Změna situace vyžaduje spolupráci všech zúčastněných stran – zaměstnavatelů, státu, ale i samotných pracujících rodičů. Je důležité vytvořit prostředí, které umožní tatínkům aktivně se podílet na výchově svých dětí, aniž by museli obětovat svou kariéru nebo osobní život, což zároveň přinese pozitivní změny i pracujícím matkám,“ shrnuje Hana Müllerová. 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_0949.jpg.Na ilustračních fotografiích z archivu Baby Office jsou tatínkové, kteří nám od začátku fandili a sdíleli s námi myšlenku podpory otců. Z dětí na fotografiích jsou dneska spokojení a šťastní teenageři.

 

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě