Lucie Krausová – lektorka, ekonomka, účetní
Lucie je ekonomka, účetní, podnikatelka, lektorka a maminka. Ráda kombinuje práci s čísly a pomoc druhým.
Píše články a radí rodičům – začínajícím podnikatelům, zaměstnancům i nezaměstnaným. Působila jako účetní a ekonomka v Divadle Na Zábradlí, v současné době působí v rodinném centru MUM.
Kontaktovat na ni najdete na jejích stránkách.
Jak se Lucie Krausová dostala k poradenství rodičům, kteří chtějí podnikat?
Už léta pracuji a dobrovolničím v rodinném centru a radím maminkám, které tápou v tom, zda a jak si mohou s malým dítětem přivydělat. Často spolu hledáme odpovědi na otázky:
- Můžu si při mateřské a rodičovské přivydělávat?
- Kolik?
- Kolik mi z toho zůstane po všech těch daních?
- Jsou nějaké podmínky a limity?
- A je vlastně omezením nebo výhodou, že jsem na mateřské?
Začínala jsem ztuha. Před první mateřskou jsem pracovala jako ekonomka a účetní v příspěvkové organizaci. V rodinném centru jsem tedy získala nálepku „ta, která rozumí všemu ohledně peněz, účetnictví, daní, podnikání“. Těžko se mi vysvětlovalo, že je opravdu něco jiného umět účtovat příspěvkovku a vědět, jak založit živnost 🙂 Obracely se na mě kamarádky s dotazy, zda, kolik a jak vůbec si můžou při mateřské přivydělávat. Jestli si musí udělat živnostenský list a jak se to vlastně dělá. Kolik budou muset platit na daních, kdy a kam.
Kde sama hledala odpovědi na otázky rodičů?
Přiznávám, že jsem ze začátku vůbec nevěděla, jak jim poradit. Protože jsem ale člověk zvídavý a nemám ráda, když něco nevím, začala jsem hledat odpovědi. Nejprve po internetu. Zjistila jsem, že rad a návodů je tam spousty, ale často se neshodují a někdy si dokonce protiřečí. Zkoušela jsem se tedy ptát přímo na úřadech, bohužel úřednice se také často neshodovaly a někdy si jejich odpovědi též protiřečily.
Tak jsem šla dál a začala hledat přímo v zákonech. Většinou se mi nakonec podařilo správnou radu vyšťourat. Protože dotazů přibývalo, můj archiv „správných rad“ a především věrohodných zdrojů se rozrůstal. Naučila jsem se rozlišit, kde hledat na internetu informace, kterým se dá věřit. Naučila jsem se číst v zákonech. Chodím na školení a sleduji aktualizace zákonů. Nyní naše rodinné centrum provozuje i cowork – sdílený pracovní prostor pro podnikající rodiče. Zde začínajícím podnikatelkám radím, ověřené „správné rady“ střílím od boku, odpovědi na speciální otázky dohledávám a moc mě to baví.
Ověřila jsem si při tom, že záležitosti ohledně daní a odvodů vypadají mnohem složitější, než ve skutečnosti jsou. Když informace srozumitelně zestručním a přehledně uspořádám, může jim porozumět každý.
Kromě informačního webu Daňový vysvětlovník vytvořila Lucie několik užitečných příruček pro rodiče: