EN
0
Menu

Advent: tipy a inspirace pro děti

Advent je období čtyř týdnů před vánočními svátky. Je to veselá doba těšení, pečení vánočního cukroví, mlsání z adventního kalendáře, psaní Ježíškovi, mikulášských oslav a vánočních trhů. Nebylo to tak ale vždycky. Dříve byl Advent naopak dobou půstu. Lidé se chystali na příchod Vánoc v tichu a zamyšlení.

Adventní kalendářSlovo „advent“ pochází z latiny a znamená příchod. Křesťané očekávají příchod Ježíše Krista, jehož narození o Vánocích slavíme.

Počátky Adventu

Počátky adventu sahají do doby Karla Velikého. Trvání adventu se pohybovali od čtyř do osmi týdnů. Ustálilo se čtyřtýdenní období, které začínalo v neděli nejbližší 30. listopadu.

Ale tradice předvánočních potažmo před-slunovratových příprav je mnohem starší. Od pradávna lidé vnímali, že za dlouhých zimních večerů se přírodní síly dostávají do zápasu s divokým vojskem temných sil. Slunce ztělesňující dobro a světlo je v něm zdánlivě poraženo. Musí pak přijít silná událost, která prolomí temnotu a nastolí vládu světla.

Adventní kalendář

Aby dětem čas do Štědrého dne rychleji ubíhal, začali jim rodiče dávat adventní kalendář s úkoly nebo drobnými dárečky či sladkostmi.

Advent začíná vždy první adventní nedělí, která má každý rok jiné datum. To se počítá od poslední neděle před Štědrým dnem.

Adventní věnecAdventní věnec

O adventu zdobí naše domovy adventní věnec. Tato tradice je poměrně nedávná, stejně jako vánoční stromeček. První adventní věnec se objevil v Hamburku v roce 1838. Jeho tradiční podoba byla z jehličnatých větviček. Připomíná, že boží láska je věčná. Stejně jako jehličí, které na rozdíl od listí neopadá. Kruh symbolizuje pospolitost. Čtyři svíčky znamenají čtyři neděle do Vánoc, ale také čtyři ctnosti: naději, lásku, víru a mír.

Roráty — jitřní zpěvy

V době adventní chodí křesťané ráno do kostela zpívat roráty. Slovo roráty pochází z písně Rorate Coeli, to je latinsky a znamená to „Rosu dejte nebesa.“ 

Adventní sněhulákAdventní pranostiky

  • Když v první adventní neděli nastane daleko široko krutá zima, potrvá čtyři neděle.
  • Je-li v první týden adventní mrazivo, bude zima osmnáct neděl trvati.
  • Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
  • Jaký prosinec – takový červen.
  • Je-li prosinec mírný a vlahý, nenadělá nám zima těžké hlavy.
  • Je-li studený a mrazivý prosinec, bude i celá zima tuhá.
  • Když prosinec bystří, po Vánocích jiskří.
  • Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.
  • Mrazy, co prosinec zaseje, až leden a únor sklízí.
  • Prosincem rok končí, ale zima začíná.
  • V prosinci zima ještě laškuje, ale v lednu již kraluje.

Adventní zastavení a úklid

Adventní čas není pouze o praktických přípravách na Vánoce. Je důležitý také pro zastavení a zamyšlení. Brzy se stmívá a pozdě rozednívá, dny jsou krátké a pošmourné, a tak více toužíme po světle. Když nemáme sluníčko, zapalujeme si alespoň svíčky a upíráme svoji pozornost k jejich světlu. Ve světle svíček se dobře třídí myšlenky, relaxuje i rozjímá.

Svatý Ondřej (30. listopadu)

Svátkem svatého Ondřeje vstupujeme do doby adventní. 

Ondřej je historická postava. Narodil se v Palestině a byl rybářem. Později se stal jedním z nejbližších učedníků Jana Křtitele. Působil jako apoštol křesťanství v Malé Asii a Skytii u Černého moře. Podle legendy byl ukřižován ve městě Pagras na kříži ve tvaru písmene X. Takovému kříži se říká svatoodřejský kříz.
Se svým bratrem, sv. Petrem je patronem rybářů. K jeho atributům patří kniha s evangelii a kříž ve tvaru X.

Říkalo se, že co se ve svatoondřejskou noc zdá, to se určitě splní. Právě v tento den prováděla svobodná děvčata různé magické praktiky, které jim měly prozdradit víc o jejich budoucích mužích. Dívky daly pod polštář lístky se jmény 7 chlapců. Který ráno otočily jako první, ten jim byl souzený. Večer se scházely svobodné dívky a točily na ošatce šátek. Té, které šátek spadl, se měla do roka vdát. Dalším zvykem bylo dát do každého knedlíku jméno jednoho chlapce a jeden knedlík nechat prázdný. Ten knedlík, který vyplaval jako první, měl odhalit jméno nastávajícího nebo ukázat, že svatba je v nedohlednu.

Svatá Barbora (4. prosince)

Dříve obcházely vesnicí v předvečer svátku svaté Barbory bíle oděné ženy — barborky. Některé barborky byly hodné a rozdávaly dětem dárky, jiné šlehaly metlou na okno a volaly: „Mulisy, mulisy.“ To je zkomolené „Modli se, modli se.“
Na svátek svaté Barbory lidé řežou třešňovou větvičku, které se říká barborka. Větvička se dá do vázy s vodou, kde do několika dnů vykvete. Mladá děvčata větvičku dávala do vázy, a pokud do Vánoc rozkvetla, mohla se dívka do roka vdát.

Svatý Mikuláš (6. prosince)

Mikulášská družinaMikuláš byl biskup v Myře (dnešní Turecko). Rozdal svůj majetek chudým a pak se vydal putovat do dalekých zemí. Celý svůj život se snažil pomáhat lidem, staral se o děti, o chudé a bezmocné.
V našich krajích chodí v současnosti Mikuláš s čertem a andělem v předvečer svého svátku a rozdává dětem nadílku. Mikuláš má vysokou biskupskou čepici, berlu a zlatou knihu, ze které čte dětem pochvaly i pokárání. Když ho nepotkáme osobně, nechává za oknem sáčky plné sladkostí či dárečků, ale i kousků uhlí a brambor.

Svatá Lucie (13. prosince)

V minulosti v předvečer svátku svaté Lucie chodívaly po vesnici „lucky”. Byly to bíle oblečené postavy, obličej měly nabílený moukou nebo
nosily masku jako špičatý zobák. Strašily děti i hospodyně. Bušily na okna metličkou a zjišťovaly, zda je všude hezky uklizeno. V tento den bylo přísně zakázano příst. Lucky kontrolovaly, zda zákaz hospodyně dodržují.

Adventní období končí Štědrým večerem, kdy začínají Vánoce.

Návod na výrobu vánoční hvězdy z papíru.

Chcete dětem přiblížit toto období ve formě příběhů, hádanek a úkolů? Doporučujeme inspirovník na téma Advent a Vánoce a zábavnou stezku Adventní putování:

Zdroj obrázků: pixabay.com

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě