Akce pro děti z pohledu organizátora: nejnovější trendy a inovativní přístupy
Akce pro děti a rodiny jsou oblíbeným marketingovým nástrojem a prostředkem pro budování komunity. Jako rodič dětí předškolního a školního věku často stojím před obtížným úkolem, kam se s dětmi vydat. Ve stejný termín je zpravidla na výběr hned několik zajímavých akcí.
Stejný problém řešíme pak z pohledu organizátora. Přilákat návštěvníky vyžaduje buď zavedenou značku nebo inovativní přístup.
Na našich akcích pro rodiny s dětmi proto stále hledáme nová témata a atraktivní činnosti, které mají hlubší přesah.
Tvoření, kreativita, zapojení smyslů
Děti jsou dnes často zahlceny vjemy z digitálního světa; mobily a tablety tvoří běžnou součást jejich každodenního života. Proto je pro ně i jejich rodiče vítanou změnou, když mohou společně zažít chvíle strávené zaměstnáním rukou při tvoření.
Tvůrčí dílny jsou nedílnou součástí téměř každé akce. Vedle oblíbených pastelek a nůžek se dnes objevují stále sofistikovanější aktivity, které využívají dostupnost moderních technologií. Mezi populární techniky patří linoryt, práce s pryskyřicí, tvoření z foamiranu, pyrografie (vypalování do dřeva a korku) a mnoho dalších.
Tyto kreativní aktivity nejen rozvíjejí dětskou fantazii, ale také přinášejí radost a nové zážitky.
Opravdová práce
Děti se zdaleka nedostávají tolik do kontaktu s manuální prací, jako tomu bylo dříve. Nepočítám běžný úklid a domácí práce, které děti moc nelákají. Mám na mysli opravdové řemeslo, především práci se dřevem a dalšími materiály. Děti milují vyrábění funkčních věcí, které pak slouží svému účelu.
Práci se dřevem a náročnější vyrábění zařazujeme na akcích, kde je dostatek času a prostoru.
Ekologie a návrat k přírodě
Touha po přirozenosti a po opravdovosti je globálním trendem a nevyhýbá se ani aktivitám pro děti. Výrobky z přírodních materiálů jsou tahákem pro oči i ruce. Tvořit je možné ze všeho, co najdeme v přírodě – klacíky, kamínky, šišky, žaludy, oříšky, listy.
Co nejdelší pobyt v přírodě je dalším trendem posledních let. Ať už jsou to sportovní soutěže nebo zábavně naučné hry jako stezky v lese, poznávání stromů či hub, seznámení se zvířaty a další.
Tvoření z přírodních materiálů a hry v přírodě jsou oblíbené u dětí i pořadatelů.
Recyklace
Nakládání s odpadem patří k nejvýznamnějším výzvám současnosti. Už od raného věku učíme děti, jak být šetrné k životnímu prostředí, správně třídit odpad a neplýtvat. Workshop recyklace je skvělým příkladem, jak naučit děti o odpadu přemýšlet.
Do akcí pro děti proto zařazujeme environmentální hry. Lektoři rozšiřují povědomí dětí o dopadu našeho chování na prostředí, ve kterém žijeme. Učíme je, že odpad se dá využít pro výrobu užitných i dekoračních předmětů. Nejjednodušší variantou jsou výrobky z ruliček od toaletního papíru. Tvoříme ze starého oblečení, z pet lahví, kávových kapslí a dalších materiálů.
Recyklační workshopy zařazujeme na všechny akce, kde to téma dovolí.
Trendy bedlivě sledujeme a stále hledáme nové inovativní přístupy, jak děti zabavit, a zároveň je vzdělávat a posouvat.
Hana Müllerová