Jak je to s těmi flexiúvazky?
Nedávno se Hanka ptala na Facebooku, jak to máme s těmi flexiúvazky. Je jich skutečně nedostatek nebo je to jen mýtus? A mají maminky malých dětí opravdu zájem pracovat? Rozběhla se bouřlivá diskuse, která vycházela z různých osobních zkušeností. Řada žen sdílela vlastní dobrou zkušenost, hodně z nich si naopak stěžovalo, že částečných úvazků je málo.
Jak to tedy je?
Prošla jsem pár statistik a výzkumů, abych zjistila, že pravda je někde uprostřed.
Ano, částečných úvazků máme málo, ale pružnou pracovní dobu nabízí stále více firem.
Zatímco v Německu pracuje na zkrácený úvazek skoro polovina žen a v Nizozemí dokonce tři čtvrtiny, v Česku jen necelých 10 % (podle ČSÚ). Dobře o tom vypovídají on-line inzeráty na pracovních portálech. Na začátku srpna 2016 byste například na www.jobs.cz našli pro Prahu 9415 nabídek, ale jen 859 tj. cca 9 % z nich na částečný úvazek. Volnější pracovní dobu naproti tomu nabízelo 2935 inzerátů tj. 31 % inzerátů. Co se týče home office a sick days, zatím je může v českých firmách čerpat jako benefit jen pár vyvolených.
Ano, nabízené částečné úvazky někdy nestojí za nic.
Velkou porci částečných úvazků představují méně kvalitní práce na dobu určitou. Často se také stává, že pracovní doba a mzda pokrácená je, objem práce však nikoliv. Zaměstnanci na částečný úvazek také v některých firmách nemají stejný přístup k benefitům, vzdělání a dalšímu pracovnímu postupu. Navíc bývají první na řadě, když dochází propouštění. Vzhledem k tomu, že s návratem do zaměstnání jsou spojeny nemalé náklady (doprava, péče o děti aj.), řadě žen se pak práce na částečný úvazek vůbec nevyplatí. Raději střídají etapy práce na plný úvazek s obdobími, kdy se plně věnují dětem.
Ano, je hodně maminek malých dětí, které preferují zůstat s dětmi doma a zpátky do práce se nehrnou (ani na částečné úvazky).
Jejich preference se mění s věkem dětí a také se často liší podle jejich vzdělání. Výzkum ohledně pracovních preferencí maminek proběhl již před několika lety, ale myslím, že se v této oblasti situace příliš nezměnila. Maminky s dětmi do tří let považovaly za ideální režim rodičovskou dovolenou (77 %) a pouze desetina z nich projevovala zájem o práci na částečný úvazek.
Maminky předškoláků by pak nejvíce uvítaly práci právě na částečný úvazek (36 %). Skoro třetina by byla nejspokojenější na rodičovské dovolené a jen čtvrtina považovala za ideál práci na plný úvazek. V reálu však až polovina z nich pracovala na plný úvazek a jen 13,5 % na částečný.
Pár příběhů s dobrým koncem
Mám za sebou tři návraty do zaměstnání a začátky vlastního podnikání. Po narození dětí jsem pracovala už pouze na částečný úvazek, nejdříve jako vysokoškolský pedagog, po té v neziskovém sektoru jako poradkyně a lektorka. Na volné noze se mi pak otevřelo několik velmi zajímavých pracovních příležitostí a v současné době spolupracuji s několika organizacemi a menšími klienty.
Věrka Koukalová, která pro Baby Office vedla kurzy Google Analytics, se vrátila k práci ve společnosti Google jen pár týdnů po narození svého dítěte.
Mojí kamarádce Katce se po neúspěšných pokusech o vlastní podnikání podařilo najít práci na částečný úvazek v místní mateřské školce jako kuchařka. Perfektně jí to vyhovuje, protože končí v práci stejně jako její kluci ve škole a školce, celé odpoledne tak mohou trávit spolu.
Iva, která v Baby Office povede výtvarné workshopy pro děti, mimo jiné pracuje na part time jako linkbuilderka pro jednu malou specializovanou agenturu. Když ještě její kluci nechodili do školky, několika firmám spravovala sociální sítě na volné noze .
Takže držíme palce, aby i váš příběh měl dobrý konec.