Mikulášské tradice v různých zemích
Často organizujeme mikulášské a vánoční akce v mezinárodních firmách, kde potkáváme děti z různých koutů světa. Chodí Mikuláš na začátku prosince jen za českými dětmi nebo ho znají i jinde? Porozhlédli jsme se, jak to s těmi mikulášskými tradicemi vypadá u nás, v různých zemích Evropy a v Americe.
Česko a Slovensko – Mikuláš a jeho družina
V Česku a na Slovensku je v dnešní době při mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Mikulášská družina obchází domácnosti s dětmi 5. prosince, v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem obdarovávají děti pamlsky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Nosí jim mikulášské balíčky a v nich sladkosti, drobné dárečky, někdy se přidává i uhlí nebo brambory.
Polsko – Mikolaj
Polský Mikolaj navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim „schovává“ pod polštář, případně do velké ponožky. Hodné děti se mohou těšit na menší hračky, knížky nebo sladkosti. Čert není přitomen, jen zásilka od čerta – větvička s kouskem černé kožešiny, takový pozdrav nebo varování z pekel pro zlobivé děti a dospělé. Mikolaje někdy doprovází Sněhová vločka.
Nizozemsko – Sinterklass na bílém koni
Sinterklaas přijíždí již první sobotu po 11. listopadu, parníkem ze Španělska. Místo andělů a čertů ho doprovází Černý Petr. Tato tradice pochází z 19. století, jednalo se o nutnou cestu z důvodu obstarání pomerančů a granátových jablek. 5. prosince děti připraví do blízkosti komínu (v moderních domácnostech k ústřednímu topení) své boty, do kterých často dávají mrkev či seno pro Sinterklaasova koně, který se má pohybovat ve výšce nad komíny domů.
Německo a Rakousko – Mikuláš, Knecht Ruprecht a Krampus
V Německu za dětmi přichází s Mikulášem místo čerta Pacholek Ruprecht (Knecht Ruprecht), ověšený řetězy a metlami. V různých krajích se však vyskytují i odlišné postavy. Třeba v Bavorsku podobně jako v Rakousku straší zlobivé děti Krampus.
USA – Santa Claus
Ve Spojených státech amerických se z mikulášské tradice zrodil Santa Claus, který však nosí dárky až o vánocích. Jeho jméno vzniklo chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas (Svatý Mikuláš). Původně byl Santa zobrazován podobně jako náš Mikuláš v biskupském rouchu. Dnešní Santa Claus vypadá jako obtloustlý, veselý, bělovousý stařík s typickou červenou čepicí s bílým lemováním. Tuto podobu zpopularizovala ve 30. letech kampaň na Coca-Colu, ve které Santa vystupoval.
Finsko – Joulupukki
Podle pověstí na úpatí hory Korvatunturi žije Joulupukki, kde shromažďuje lístečky se všemi prosbami všech dětí. O balení dárků se stará rychlá rota skřítků, o jejich transport pak sobí spřežení, obdobně jako u Santy Clause. Finský svátek Mikuláše se neslaví 6. prosince, ale až v období Vánoc. Název Korvatunturi je složen ze dvou finských slov: korva („ucho“) a tunturi („hora“). Hora svými třemi výběžky, jež z ní vyčnívají, připomíná tvarem ucho. Díky tomu podle pověsti slyší Joulupukki všechna přání, která děti na celém světě vysloví.