EN
0
Menu

Pracujících matek přibývá, ale výzvy přetrvávají

Pracujicí matkyTisková zpráva: březen 2025

Míra zaměstnanosti matek s malými dětmi vzrostla v loňském roce téměř na polovinu. Pozitivní trend má ale stále překážky.

Praha, 27. 3. 2025 – Ve 2. čtvrtletí 2024 míra zaměstnanosti žen ve věku 20-59 let s nejmladším dítětem ve věku do 5 let dosahovala 44,7 %. V roce 2012 to bylo přitom 38 %. Oproti historickému minimu 31 % z roku 2001 jde o pozitivní trend, stále je však co zlepšovat.

“Za posledních 12 let našeho působení na trhu můžeme sledovat pozvolný růst zaměstnanosti matek s malými dětmi, což je důsledek několika faktorů, včetně změn v rodinné politice, rozvoje flexibilních forem práce a také postupného boření mýtů o tom, že práce s malým dítětem je pro něj škodlivá. Věřím, že k tomuto trendu jsme našimi aktivitami, osvětou ve veřejné diskusi a nabídkou služeb pro zaměstnavatele, aktivně přispěli,” uvedla Hana Müllerová, ředitelka agentury Baby Office.

Existuje několik hlavních faktorů, které hrají významnou roli v podpoře pracujících matek a rodičů obecně. Se vznikem podnikatelských akcelerátorů, sdílených kanceláří a možnosti práce na dálku dostaly matky více příležitostí, jak skloubit kariéru s rodinou. Počet flexibilních úvazků v ČR sice stagnuje, ale stal se i politickým cílem – což potvrzuje i nedávno schválená flexinovela, která modernizuje trh práce a přináší lepší podmínky pro sladění pracovního a rodinného života.

Flexinovela umožní rodičům na mateřské pracovat u stejného zaměstnavatele a zaručuje jim uchování pracovního místa až do 2 let věku dítěte. Zvyšuje také podporu rekvalifikací a zavádí úpravy zkušební doby, výpovědní lhůty i výše podpory v nezaměstnanosti. Cílem je usnadnit rodičům návrat do práce a podpořit flexibilnější pracovní podmínky. Novela byla schválena Poslaneckou sněmovnou a čeká na schválení Senátem a prezidentem ČR.

Po roce 2014 se také stále zvyšuje tlak na zajištění dostupné dětské péče. Dětské skupiny se staly významnou alternativou ke státním školkám a pomáhají rodičům s dřívějším návratem na trh práce. Nedávno byly schválené sousedské dětské skupiny, které umožní péči o malé děti v menších komunitách, čímž se zvýší flexibilita a dostupnost předškolního vzdělávání.

Důležitým faktorem je také veřejné mínění. Díky dlouhodobému tlaku odborníků a organizací, jako je Baby Office, se postupně mění pohled na zapojení matek do pracovního procesu. Tyto organizace boří mýty o tom, že s dítětem do tří let musí nutně zůstat matka, jinak je ohrožen jeho zdravý vývoj –⁠ výzkumy ukazují, že kvalitní péče může mít různé podoby a dítěti prospívá i širší sociální prostředí. Dnes je běžnější, že matky hledají způsoby, jak se vrátit do zaměstnání dříve, než jejich dítě dosáhne tří let, a zároveň roste počet otců, kteří se aktivně podílejí na péči o děti. Přesto se tento trend zatím výrazněji neprojevuje ve statistikách –⁠ v roce 2024 si rodičovskou dovolenou volí pouze 2 % mužů. Běžnější je kombinace práce z domova s péčí o dítě.

“Zaměstnavatelé se stále více zaměřují na rozvoj flexibilních forem práce. Mezi našimi klienty je velký zájem o zajištění péče o děti přímo ve firmách, kde mohou rodiče pracovat a zároveň mít dítě v bezpečném prostředí. Jedná se o dětské koutky ve firmě nebo příměstské tábory. Pomáháme také firmám implementovat flexibilní formy hlídání a radit rodičům s výběrem dětské péče. V neposlední řadě podporujeme aktivní otcovství a ukazujeme firmám, jak mohou vytvářet podmínky pro rodiče bez ohledu na pohlaví,” dodává Hana Müllerová.

Rostoucí zaměstnanost matek naznačuje, že se Česká republika posouvá směrem k větší podpoře rodičů, kteří chtějí pracovat. I když stále existují překážky, na kterých je třeba dále pracovat – například kapacity školek nebo nastavení rodičovské dovolené.

O agentuře Baby Office

Baby Office pomáhá firmám vytvářet to nejlepší prostředí pro pracující rodiče. Provozuje pevné dětské koutky s hlídáním i mobilní dětské koutky na eventech. Pořádá ve firmách příměstské tábory, rodinné dny, mikulášské nadílky a workshopy duševního zdraví pro rodiče

Zdroj dat: ČSÚ

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě