Svátek svatého Valentýna – oslava lásky a romantiky
Slavíme 14. února.
Lásku a její uctívání najdeme v mnoha významných svátcích. Vánoce jsou ve znamení lásky rodinné, Velikonoce jsou oslavou lásky Boha k lidem, První máj uctívá lásku mileneckou. Pak tu máme Den matek, Den otců a Den dětí, v těchto svátcích vyjadřujeme svoji náklonnost a obdarováváme milované osoby drobnou pozorností. Dušičky zase připomínají naši lásku k zemřelým. Potřebujeme tedy další svátek?
Svátek svatého Valentýna se k nám dostal teprve v posledních desetiletích z anglosaských zemích. Oslavuje hlavně lásku partnerskou, potažmo manželskou. Ale tento den využívají lidé i pro vyjádření citů mezi přáteli, rodiči a dětmi. Valentýna spousta lidí považuje za importovaný svátek, který slouží pouze jako pobídka k dalšímu nakupování dárků. A pak jsou tu skalní zastánci tohoto svátku, kteří zdůrazňují, že projevů lásky není nikdy dost. Kromě toho patří únor k nejstudenějším měsícům v roce, lidé jsou unavení z dlouhé tmy a zimy a je skvělé mít se na co těšit.
Svátek lásky se neslaví po celém světě 14. února. V některých zemích Latinské Ameriky slaví „el Día del Amor y la Amistad“, tedy Den lásky a přátelství. Tento den není jen o lásce! Je to také den, kdy můžete projevit uznání.
Kdo byl ve skutečnosti svatý Valentýn?
Dochovalo se o něm několik mýtů, tedy příběhů, které se možná staly a možná ne. Nikdo to přesně neví. Tyto příběhy pocházejí ze starověkého Říma. V té době bylo Valentýn poměrně známé jméno a příběhů o něm známe více než 50. Nejznámější jsou pouze dva.
Jeden příběh říká, že svatý Valentýn byl římský kněz, který tajně oddával zamilované páry. Byl uvězněn v domě jednoho vznešeného muže a tam vyléčil jeho slepou dceru. Díky němu celá domácnost přestoupila na křesťanskou víru. Valentýn byl za porušování rozkazů odsouzen a sťat. Před popravou ještě stihl poslat dívce zprávu podepsanou “Tvůj Valentýn”
Další příběh říká, že svatý Valentýn byl biskup v městě Terni. Také v této verzi umožňoval tajné svatby, a to vojákům. Tehdejší římský císař totiž nepovoloval vojákům sňatky, aby se neupínali na rodinu a byli ochotnější vystavovat se riziku, že budou zabiti v bitvě. Valentýn byl odsouzen a popraven právě 14. února.
Ve skutečnosti začal být Den svatého Valentýna spojován s láskou až v pozdním středověku díky anglickému básníkovi Geoffreyu Chaucerovi. Ten napsal báseň Ptačí sněm (někdy v letech 1370 – 1380). Báseň obsahuje verš:
“For this was on Saint Valentine’s Day, when every bird comes there to choose his mate.”
Volně přeloženo: “Stalo se to na svatého Valentýna, kdy si sem ptáci přilétali najít svého druha.”
Tato doba byla romantickými představami přímo prodchnuta. Chaucer a další spisovatelé psali o lásce mezi rytíři a vznešenými dámami, kteří se nikdy nemohli vzít, protože byli už často zadaní, nebo jejich sňatek nebyl možný kvůli nerovnému původu. Tak si alespoň psali básně o své nenaplněné lásce. Těm se říkalo valentýnky. Tehdy začala tradice oslav svatého Valentýna jako patrona zamilovaných.
Jak se slaví svátek svatého Valentýna dnes?
Tento den je zvykem dávat svým milovaným speciální kartičky nebo přáníčka, kterým se říká valentýnky. Nápady, jak takovou valentýnku vyrobit, najdete na našem pinterestu.
Kromě toho je zvykem zajít na dobrou večeři do restaurace, nebo si uvařit slavnostní pokrm doma. Lidé si také dávají čokoládu, bonboniéry a drobné dárečky.
Hana Müllerová
Zdroj informací v angličtině.